İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
{{ detail.views }}{{ detailCategories.name }}
Web tasarım yapmak ya da yaptırmak için öncelikle nasıl bir internet sitesinin hazırlanacağı belirlenmelidir. Örneğin bir e-ticaret sitesi ile bir blog sitesinin tasarımı aynı olamaz. Aksi takdirde hem kullanımı zor olur hem de hitap ettiği hedef kitlenin site tasarımından dolayı sayfadan uzaklaşmasına neden olur.  Web tasarım için dikkat edilmesi gereken ilk aşama geçtikten sonra ise önemli olan ikinci aşama sitenin renklendirilmesidir. Site tasarımında kullanılan renkler aynı zamanda da siteye ait kurumsal kimliğin oluşması noktasında oldukça etkilidir. Bu yüzden web tasarım yapılırken sağlık kurumları için tasarlanan sitelerde genellikle hastane renkleri kullanılır. Beyaz, mavi, yeşil, turuncu gibi açık renkler bulunmaktadır. Kırmızı, siyah, kahverengi gibi renklerden uzak durulmaktadır. Aksi takdirde web tasarımın yanlış renklerden oluşması firmanın kurumsal kimliğinin yanlış oluşmasına neden olur.

Web tasarım noktasında sitenin işlevi ve renkleri kadar dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise site tasarımının kolay ve kullanışlı olmasıdır. İster hareketli bir site tasarlansın, isterse de sabit bir site tasarlansın fark etmez önemli olan kolay kullanımdır. Kolay kullanımın içerisinde ise tek tıkla ya da bir, iki tıkla hedef edilen alana gelebilmek ve bu tıklamalar arasındaki sürenin kısa olması yer almaktadır. Site içi hız ne kadar çok olursa web tasarım o denli başarılı olmuş demektir. Aynı şekilde site içerisinde tek tıkla ne kadar çok hamle yapılabiliyor ise web tasarım yine o denli başarılı olmuş demektir.

Web Tasarım için Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus hazırlanan web tasarımın bir başka site tasarımından alıntı olmamasıdır. Web tasarım ile birlikte içeriklerinizde benzer olduğu takdirde kullanıcılar tarafından taklit bir site olarak algılanırsınız ve arama motoru tarafından her zaman arka sıralarda bırakılırsınız. Taklit site olmamasının yanı sıra web tasarım için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise sitenin logo çalışmasıdır. Logonuz özgün bir logo olmalıdır ve işinizdeki profesyonelliğinizi yansıtacak düzeyde kaliteli olmalıdır.

Web tasarım çalışmasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli çalışma ise sitenin kuruluş amacına uygun site için içerik üretiminin yapılmasıdır. Tasarlanan site ne kadar başarılı bir tasarıma sahip olsa da kuruluş amacına uygun olarak site içi içerikler bulunmadığı takdirde hem arama motoru tarafından geriye atılmaktadır hem de kullanıcılar için işlevsel olmamaktadır. Örneğin diş hekimi için yapılan bir web tasarım içerisinde kullanıcıyı bilgilendirecek herhangi bir içerik çalışması yoksa ya da kullanıcıyı yönlendirecek olan herhangi bir içerik girişi yok ise sonuç başarısızlık ile sonuçlanacaktır. Siteye giren kullanıcı burada vakit kaybetmek yerine hemen çıkarak başka diş hekimi sitelerine yönelecektir.

Web tasarım çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise sitenin kullanım kolaylığı ve her cihaz üzerinden açılabilmesidir. Hazırlanan sitenin her cihaz üzerinde açılabilir olma özelliğine responsive site adı verilmektedir. Böylece tasarlanan site sadece masaüstü-dizüstü bilgisayarlar üzerinde açılmazlar. Aynı zamanda tablet ve telefonlar üzerinde de rahatlıkla açılabilirler. Böylece kullanıcılar siteye istedikleri yerden anında ulaşabilmektedirler.
Sonuç olarak web tasarım hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar sitenin tasarımı, logosu, açılış hızı ve içeriğidir. Aynı zamanda hazırlanan site her cihaz üzerinde açılmalıdır ve site içi hareket sistemi oldukça hızlı olmalıdır. Böylece başarılı bir web tasarım gerçekleştirilmiş olacaktır.
{{countThisCategories.length}}
{{ content.content_name }}
{{ content.views }}{{ category.name }}
{{ content.date }}
Daha Fazla İçerik Yükle
brand1.png
brand2.png
brand3.png
brand4.png
brand5.png
brand6.png
brand7.png
angularjs-logo_627599c4b25bd.png
Sosyal Ağlarda Bizi Takip Edin!